Tipy na výlety v okolí

 

JÁNSKÉ LÁZNĚ a ČERNÁ HORA

Janské Lázně jsou světoznámým lázeňským městem a současně druhým nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v České Republice. Klidné lázeňské městečko s nevšední historií se rozkládá na úpatí Černé hory, na jejíž vrcholek vede přímo z města kabinová lanová dráha. Černá hora je majestátní hora vysoká 1299 m s televizním vysílačem. Severovýchodně od vrcholu je rozsáhlé Černohorské rašeliniště, přírodní památka o rozloze 66,25 ha a staří 6 000 let. Na svazích Černé hory si můžete v zimě báječně zayžovat, a to jak na kvalitních sjezdových svazích tak i na upravených běžeckých tratích (až 70km). Naopak v létě láká Černá hora a okolí k cyklistickýcm výletům. Informace o skiresortu, lanové dráze, počasí atp. najdete na www.cerna-hora.cz.

 

ADRŠPACH

Pro milovníky bizarních skalních útvarů doporučujeme navštívit skalní město Adršpach. Adršpašské skály se svojí malebností, vznešeností i prostou přirozenou krásou staly již v minulosti světoznámými. Společně s Teplickými skalami tvoří nejvýznamnější pískovcovou plošinu Polické pánve v Broumovské vysočině a dnes jsou obě skalní města jako Adršpašsko-teplické skály svojí rozlohou 1803 ha. také největší národní přírodní rezervací v České republice. Samozřejmě si zde na své příjdou předevší lezci, že:-)

 

RATIBOŘICE

Zámek Staré Bělidlo a Ludrův mlýn jsou známy osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou paní kněžny vévodkyně K. V. Zaháňské. Původní tvrz byla přestavěna na barokní letohrádek. Všechny tyto známé objekty naleznete v Babiččině údolí, nedaleko České Skalice v romantickém údolí řeky Úpy.

 

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

V ZOO Dvůr Králové, lze spatřit největší kolekci afrických zvířat v Evropě, tropické pavilony, ptačí svět a vodní svět, pavilony šelem, lidoopů, slonů a nočních zvířat. Stále je otevřena galerie obrazů Zdeňka Buriana. Je také možno se projíždět po Safari. Na 72 ha je k vidění 2000 zvířat 330 druhů. Báječný výlet pro rodiny s dětmi;-)

 

TRUTNOV

Okresním městem je Trutnov, kde naleznete obchodní domy pro nákupy, tenisové kurty, krytý bazén, zimní stadion, kina, divadlo, apod. V případě potíží s autem zde naleznete autoservisy a jiná podobná zařízení.

 

STACHELBERG

Zájemci o vojenskou historii druhé světové války by si neměli nechat ujít dělostřeleckou tvrz Stachelberg, které se měla stát po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Bohužel, do konce září 1938 se podařilo vybetonovat pouze první z dvanácti plánovaných objektů, z nichž 11 mělo být spojeno rozsáhlým podzemním systémem. Dnes tvoří bývalé staveniště významnou stavebně-historickou památku s muzeem. Z Černého dolu je to prima celodenní výlet na kole.

 

LETIŠTĚ VRCHLABÍ

Nedaleko Vrchlabí se nachází veřejné letiště, kde mohou odvážní jedinci s dobrým žaludkem podniknout vyhlídkový let nad Krkonošemi. Z výšky uvidíte nejen velkou část Krkonoš, ale i turistická střediska v sousedním Polsku. Délku a směr letu si můžete zvolit a můžete tak případně naplánovat další výlet.